16.10.2017

Relacja z Barlinka

W dniach 9 i 10 września 2017 roku Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Rzeczoznawców Majątkowych w Szczecinie było organizatorem szkolenia „Wycena nieruchomości zabytkowych”.
Na miejsce szkolenia wybraliśmy urokliwą miejscowość Barlinek w powiecie myśliborskim
(ok. 100 km od Szczecina ) i był to bardzo trafny wybór.

Barlinek to niewielka miejscowość gminna położona pośród zieleni w Puszczy Barlineckiej, nad pięknym Jeziorem Barlineckim. Miejscowość chętnie odwiedzana jest przez turystów i to nie tylko z Polski. To tu znajduje się „Europejska Stolica Nordic Walking” ( wokół miasta wytyczonych jest 7 tras o zróżnicowanym stopniu trudności, łącznie 54 km ) i tu znajdują się największe i najmniejsze na świecie kijki do nordwalkingu – wpisane do Księgi Guinnessa !

W Barlinku gościliśmy także w ubiegłym roku przy okazji szkolenia „Określanie wartości szkód i wynagrodzeń na potrzeby urządzeń przesyłowych” i mamy nadzieję, że takie cykliczne szkolenia wyjazdowe na stałe zagoszczą w kalendarzu szkoleń ZSRM w Szczecinie.

Jako wykładowców tegorocznego szkolenia udało nam się zaprosić Marię Bogdani (rzeczoznawcę majątkowego, inżyniera budownictwa i historyka sztuki, analityka i doradcę rynku nieruchomości), Michała Dębowskiego (przedstawiciela Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie), Tomasza Cykalewicza (dr inż. architekta ZUT i przedstawiciela Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Dziedzictwa „Młyn–Papiernia”) i Fryderyka Mudzo ( syna właściciela pałacu w Dolsku Krzysztofa Mudzo), osoby posiadające niewątpliwie wielką wiedzę w interesującym nas zagadnieniu.

Mogliśmy nie tylko poznać techniczną stronę wyceny tego szczególnego rodzaju nieruchomości jaką są zabytki, ale także spotkać osoby w pełni oddane pasji ratowania dziedzictwa kultury narodowej.

Barlinek przywiał nas słoneczną pogodą jak na tegoroczne lato i zaoferował doskonałe warunki pobytowe oraz moc niezapomnianych wrażeń.
W szkoleniu wzięło udział 30 osób i chyba wszyscy uczestnicy byli w pełni usatysfakcjonowani – zarówno treścią merytoryczną szkolenia, jak i atrakcjami, które czekały na nas poza salą wykładową.

Oprócz największej liczby rzeczoznawców ze Szczecina miło nam było gościć osoby z Katowic, Wrocławia, Gorzowa, Trzebiatowa czy Stargardu.
Na miejsce zakwaterowania i wykładów wybraliśmy Ośrodek Wypoczynkowy Janowo (Barlinek, ul. Polana Lecha nr 1) w malowniczym zakątku Barlinka. Jednak pierwszy punkt szkolenia miał miejsce w pałacu w Dolsku ok. 50 km od samego Barlinka. Pałac jest obecnie odbudowywany i w dużej mierze rekonstruowany przez obecnych właścicieli.

Od 1993 roku pałac jest własnością przedsiębiorcy Krzysztofa Mudzo, który w 1995 roku wraz z rodziną przeprowadził się z Berlina do Dolska i od tego czasu powoli, acz systematycznie, następuje jego ponowny rozkwit. Piękny niegdyś pałac, po wielu latach zniszczeń i zaniedbań nabiera ponownego blasku, o czym mogliśmy przekonać się podczas kilkugodzinnego tam pobytu oraz części naszego szkolenia. W pięknych salach już odnowionej części wysłuchaliśmy wykładu p. Michała Dębowskiego – historyka sztuki, eksperta ochrony dziedzictwa, przedstawiciela Zachodniopomorskiego Konserwatora Zabytków.

Przypomnieliśmy sobie oraz poznaliśmy podstawowe definicje, typologię zabytków oraz charakterystykę zasobu dziedzictwa kulturowego Pomorza Zachodniego.

W dalszej części pobytu w Dolsku spotkaliśmy się z synem właściciela pałacu  p. Fryderykiem Mudzo, który w bardzo interesujący sposób przedstawił nam historię pałacu oraz realizację jego odbudowy prowadzoną przez rodzinę Mudzo. Zwiedzając pałac i poznając różne etapy rewitalizacji poszczególnych pomieszczeń z „ pierwszej ręki” poznaliśmy niesamowitą historię wielu lat starań, wyrzeczeń, uporu i walki, którą właściciele toczyli i toczą doprowadzają pałac do jego dawnej świetności.

Polecamy wszystkim to miejsce i mamy nadzieję kiedyś tu wrócić – może na następne szkolenia organizowane przez ZSRM w Szczecinie.

Po przyjeździe do Barlinka i obiedzie odbyła się dalsza część – teoretyczna szkolenia. Nasz główny prelegent, specjalista wyceny nieruchomości zabytkowych p. Maria Bogdani przedstawiła nam zagadnienie zarządzania wartością nieruchomości zabytkowej oraz przykładzie wyceny dużej nieruchomości zabytkowej jaką jest Pałac Ziemstwa Pomorskiego w Szczecinie. Podczas interesującego wykładu mieliśmy okazję na wspólną dyskusję i rozwiązywanie nurtujących nas problemów zagadnienia nieruchomości zabytkowych.
Po pełnym wrażeń dniu, w tawernie tuż nad samym jeziorem, czekała nas suta kolacja przy beczce piwa, rozmowach, wspomnieniach i oczywiście tańcach.
Nie da się ukryć, że bardzo długo i z mozołem schodziliśmy się następnego dnia na śniadanie.

Dzień drugi szkolenia rozpoczęliśmy nieplanowanym wcześniej wystąpieniem p. Marka Wiśniewskiego prezydenta Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych, który nas zaszczycił swoją obecnością. Będąc uczestnikiem szkolenia, przy okazji podzielił się z nami ostatnimi ciekawymi informacjami z życia Federacji, problemami i bolączkami naszego środowiska.
W dalszej części dnia odbył się kolejny bardzo interesujący wykład p. Marii Bogdani. Tym razem o podejściu porównawczym przy wycenie nieruchomości zabytkowych, a na warsztat nasz prelegent wziął krakowskie kamienice.

Temat nie na co dzień przez nas spotykany, dlatego chętnie przez nas wysłuchany.

Po zakończeniu wykładu i wymeldowaniu się z ośrodka czekała nas jeszcze sesja wyjazdowa do dwóch niezwykle ciekawych obiektów. Razem z naszym kolejnym wykładowcą dr inż. arch. Tomaszem Cykalewiczem udaliśmy się najpierw do Młyna – Papierni, na obrzeżach Barlinka, byłej fabryki papieru czerpanego, obecnie muzeum i siedziby Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Dziedzictwa „Młyn Papiernia”, który mogliśmy zwiedzić i zapoznać się z historią i rekonstrukcją obiektu. Następnie, kilka kilometrów dalej, zwiedziliśmy XVIII wieczny dwór ryglowy w Niepołcku, w którym zostały przeprowadzone niespotykane prace konserwatorskie, podnoszenia i stabilizacji zawalonego zabytku architektury drewnianej. Mieliśmy okazję zwiedzić oraz dokładnie zapoznać się z historią tych dwóch, niepowtarzalnych miejsc.

Nasz wykładowca jako członek Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Młyn Papiernia oraz osoba osobiście kierująca odbudową pięknego dworu w Niepołcu przekazała nam niezwykle interesujące informacje dotyczące tych miejsc.

Wiele by opowiadać, papier nie odda naszych wrażeń przy obcowaniu z tak wspaniałymi miejscami w jakich było nam przebywać przez ten weekend. To trzeba osobiście zobaczyć i poczuć ducha tych miejsc.

Koniecznie trzeba jeszcze wspomnieć o dodatkowej atrakcji naszego szkolenia w Barlinku. Podczas naszego tu pobytu mogliśmy zapoznać się z twórczością malarską jednego z naszych kolegów rzeczoznawców p. Bogusława Legana z Gorzowa Wielkopolskiego. Mogliśmy podziwiać jego obrazy wykonane w różnej technice, które specjalnie przywieziono na tą, swojego rodzaju, wystawę. To naprawdę zrobiło na nas wrażenie i gratulujemy p. Leganowi jego pasji i zdolności. Ciekawi jesteśmy jakie to różne zainteresowania i zamiłowania posiadają rzeczoznawcy, poza wykonywaniem swojego codziennego trudnego rzemiosła wyceny.

Z żalem rozstawaliśmy się z Barlinkiem wracając do naszych zajęć. Miejsce jest naprawdę urokliwe – chcielibyśmy się tu spotkać po raz kolejny w przyszłym roku i jest to całkiem realne. Myślimy o cyklicznych szkoleniach połączonych ze spotkaniami integracyjnymi naszego środowiska, ale to już zależy od naszych członków oraz gości – rzeczoznawców z całej Polski.
Z czystym sumieniem zapraszamy wszystkich do Barlinka na wypoczynek oraz na zwiedzanie okolicznych zabytków.

Mamy nadzieję, że przyjęta forma szkolenia „teoria z praktyką i sztuką” była ciekawa i rozbudziła szersze zainteresowanie rzeczoznawców, nie tylko wyceną nieruchomości zabytkowych.
Zapraszamy na kolejne szkolenia organizowane przez Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Rzeczoznawców Majątkowych w Szczecinie i dziękujemy wszystkim którzy przyjęli nasze zaproszenie do Barlinka i uświetnili to szkolenie.

Galeria zdjęc:

« powrót
Strona używa cookies Dowiedź się więcej Zamknij